25 Eylül 2014 Perşembe

Adana'lı Ziya Paşa

Adana'da yaşayanlar bilir, bizim keyifle zaman geçirdiğimiz bulvarın adıdır Ziya Paşa. Çok nezih bir caddeye sahip bu bulvar, üzerinde çeşitli kafeler ve mağazalar barındırır. Son zamanlarda ise her köşe başında balon satanları görmek mümkün. Hatta satış taktikleri şöyle, bebekli-çocuklu aile görünce usulca yanına gelip balonları çocuğa göstermek ve sonrasında" Uçan Pepe geldiiiii" şeklinde bir slogan atıp kenara çekilmek. Tabiki her seferinde alıyoruz, taktiklerini çözmüş olmak işe yaramıyor yani:))Adana'ya gelenler mutlaka cumartesi öğleden sonralarını burada geçirsinler, pişman olmazlar benden söylemesi.
Ayrıca sabah kahvemi de bu güzel, asil cadde de içerim derseniz ona da hayır diyemem:)


Ziyapaşa'nın kim olduğunu da uzun zamandır merak ediyordum, araştırdım öğrendim.

Asıl ismi Abdülhamid Ziyaeddin olan bu bey 1825-1880 yılları arasında yaşamış. Annesinin ismi Itır. ( Bir arkadaşımın adı da Itır, bu ismi çok sevdiğim için atlamadan yazmak istedim.)

Tanzimat çağı yazarlarında, Osmanlının batılılaşma hareketini gösteren insanlarından aynı zamanda.

"Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" ve "Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir / Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir" gibi kimi beyitleri darb-ı mesel olmuştur.

Arapça, Farsça bilen ayrıca 30'lu yaşlarında Fransızca öğrenen Ziyapaşa, Sadaret Mektub-i Kaleminde katip olarak çalıştıktan sonra, Atina, Kıbrıs, Paris ,Londra ,Cenevre gibi şehirlerde ikamet etmiştir. Kimisinde görevli olarak, kimisinde de hükümete karşı muhalif yazılar yazdığından kaçak olarak bulunmuş.

Ömrünün son iki senesinde Adana'da valilik yapmıştır. Eğitim ve kültür alanında faaliyetler göstererek tiyatro binası inşa ettirmiş, Fransızca piyes tercüme ettirerek İstanbul'dan tiyatro heyeti getirtmiştir.

Sirozdan öldükten sonra Adana  Ulu Cami yanına defnedilmiş ve etrafına park yapılmıştır. Şu anda Ziya Paşa parkında yatmaktadır.

6 yorum:

 1. 25 ekim cumartesi akşamüstü Ziya Paşa'dayım o zaman... Çok bilindik ve bizim ailede çok kullanılan sözleri varmış bu arada. Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melikeciğim, senin geleceğin zamana planlar yapacağız canım..

   Sil
 2. Adanayi programima aliyirum ohalde

  YanıtlaSil
 3. aa ne güzel bilgi ziya paşa ile ilgili. Geliyormusun montessoriye :)

  YanıtlaSil